Wraz z upływem lat skóra ludzka traci dwa podstawowe składniki budulcowe. Są to kolagen i kwas hialuronowy. W wyniku tego skóra staje się osłabiona i przesuszona, opadają policzki, usta tracą swoją jędrność,  a delikatne zmarszczki stają się coraz głębsze i bardziej widoczne.  Zmiany te powodują, że rysy twarzy ulegają wyostrzeniu,  wyglądamy więc coraz starzej. 

Za odpowiednie nawodnienie skóry odpowiada kwas hialuronowy. Posiada on bowiem duże możliwości w zakresie wiązania wody w skórze, zapewniając prawidłowe nawilżenie tkanek. Dodatkowo stanowi też naturalną barierę, która chroni tkanki przed infekcjami bakteryjnymi.

Współczesna kosmetologia daje możliwości wykorzystania kwasu hialuronowego w produktach kosmetycznych jak również w mało inwazyjnych zabiegach w gabinetach medycyny estetycznej.  Kwas hialuronowy uznawany jest za jeden z najbardziej wartościowych i bezpiecznych wypełniaczy stosowanych do zabiegów odmładzających bez użycia skalpela.

Kwas hialuronowy stosowany w kremach, maseczkach i balsamach pełni rolę nawilżacza. Chroni skórę przed wysuszeniem, wygładza naskórek. Produkty zawierające kwas hialuronowy można stosować zarówno latem jak i w okresie zimowym ponieważ nie powoduje efektu rozszerzenia naczyń krwionośnych.  Specyfiki kosmetyczne zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy posiadają silne właściwości rewitalizujące skórę. Kwas hialuronowy podany w połączeniu z innymi substancjami czynnymi powoduje odbudowę kolastyny i kolagenu. Wpływa więc bardzo pozytywnie na poprawę kondycji skóry twarzy, dekoltu i innych części ciała.

Organiczna forma kwasu hialuronowego ma zdolność przetrwania w żywej tkance tylko 1-2 dni. Po tym czasie ulega on rozpadowi. Dlatego też w zabiegach takich jak wypełnianie zmarszczek korzysta się z tak zwanych usieciowionych łańcuchów kwasu hialuronowego. Taka forma kwasu powoduje, że efekty terapii przeciwzmarszczkowych utrzymują się przez dłuższy czas, ponieważ kwas hialuronowy pozostaje w miejscu podania, nie przemieszcza się  i wypełnia zmarszczki.  Po iniekcjach kwasu hialuronowego stosowanych  na przykład w zabiegu mezoterapii igłowej,  kwas hialuronowy układa się równomiernie zwiększając napięcie w obrębie obstrzykiwanej skóry.

Kwas hialuronowy to bardzo ceniona substancja.  W czystej postaci kwas ten jest immunogenny, czyli jego cząsteczki nie są traktowane przez organizm ludzki jako ciało obce. Jego stosowanie nie wymaga więc konieczności wykonywania testów skórnych. Cząsteczki kwasu zastosowane w terapiach odmładzających ulegają stopniowemu i całkowitemu rozkładowi. Mocną stroną wypełniaczy, które posiadają w swoim składzie kwas hialuronowy jest natychmiastowy efekt, który utrzymuje się w zależności od miejsca zastosowania, indywidualnych cech skóry, prowadzonego trybu życia, od 9 do 18 miesięcy. Czas działania kwasu mogą skracać takie czynniki jak palenie papierosów lub częste wizyty w solarium. Bezpośrednio po zabiegu wypełniania zmarszczek lub modelowania owalu twarzy może występować lekkie zaczerwienienie i pieczenie lecz dolegliwości te szybko ustępują.

Lista przeciwwskazać do zastosowania kwasu hialuronowego nie jest zbyt długa. Generalnie, terapii odmładzających najlepiej unikać w okresie ciąży i laktacji. O możliwościach zastosowania kwasu hialuronowego powinien zdecydować lekarz, który przed zabiegiem przeprowadza wywiad z pacjentem na temat przebytych chorób i dolegliwości, z którymi boryka się na co dzień. 
Zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb skóry i  przeprowadzany z rozwagą, najlepiej przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej.

o autorze

Iza Walkiewicz – pasjonatka urody i zdrowego trybu życia -Medycyna estetyczna Warszawa – przejdź do strony


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www