W sezonie zimowym potrzebne jest ciepłe odzienie wierzchnie, a zdaniem wielu osób najlepszym tego typu ubraniem, są kurtki puchowe. Wykazują one dobre właściwości termoizolacyjne, a do tego nieustannie pozostają w trendach w tym okresie roku. Wielu mężczyzn preferuje noszenie płaszczy, które będą lepsze do oficjalnych strojów, lecz na co dzień doskonale sprawdzi się właśnie kurtka puchowa. Jak wybrać zatem odzienie, które będzie dobrej jakości? 

Wypełnienie

W kontekście naturalnego wypełnienia mówimy tak naprawdę o puchu oraz pierzu. Oba są surowcem pochodzącym od ptactwa wodnego, natomiast odbiegają od siebie strukturą. Pierz będzie mniej sprężysty i delikatnie zagięty, natomiast puch jest delikatniejszy, ale o doskonałych właściwościach grzewczych. Puch jest przewiewny, więc pobiera powietrze z zewnątrz, a następnie ogrzewa je ciepłem pochodzącym od samego ciała. Stwarza to idealną izolację cieplną, jednocześnie bez ryzyka przegrzania organizmu.

Dodatkowym atutem puchu jest jego lekkość, bardzo ważna w kontekście wygody noszenia takiej kurtki. Najczęściej wykorzystuje się puch z gęsi lub kaczki – ten pierwszy będzie najlepszej jakości, lecz przez to sama kurtka będzie wyraźnie droższa. Alternatywą jest sztuczny puch, a więc poliestrowe włókna silikonowe. To rozwiązanie cechuje się słabszymi właściwościami termicznymi, natomiast takie wypełnienie jest antyalergiczne i łatwiejsze w konserwacji. W przypadku naturalnego puchu należy bardzo uważać na kwestie związane z praniem i suszeniem, gdyż puch łatwo absorbuje wilgoć i może utracić swoje właściwości oraz kształt. 

Istotne parametry wypełnienia

Producenci podają zwykle dwa bardzo istotne parametry dotyczące jakości wypełnienia kurtek puchowych. Po pierwsze będzie to stosunek puchu do pierza – tego pierwszego powinno być jak najwięcej. Niektóre produkty posiadają oznaczenia 50/50, co oznacza wypełnienie po połowie z każdego z tych surowców. Będzie to jednak kiepska wartość. Bardzo dobre kurtki męskie powinny posiadać stosunek 90/10 na korzyść puchu. Drugim ważnym parametrem jest sprężystość puchu, podawana w jednostkach nazywanych cuin. Kurtki wysokiej jakości powinny tu oscylować w okolicach wartości 750 cuin lub więcej. 

Materiał zewnętrzny

W kontekście takich kurtek istotny jest również materiał zewnętrzny, gdyż sam puch straci pod wpływem wody swoje właściwości i będzie długo wysychał. Potrzebny jest zatem wytrzymały materiał, który dobrze znosi dość trudne warunki atmosferyczne. Z reguły wykorzystuje się zatem poliester lub poliamid (nylon). Niektórzy producenci stawiają też na mieszankę poliestru i bawełny, dzięki czemu kurtka lepiej oddycha, lecz jest cięższa i bardziej podatna na uszkodzenia.

W przypadku specjalistycznych kurtek puchowych, przeznaczonych do bardzo trudnych warunków, wykorzystuje się także powłoki teflonowe, zapewniające wyjątkowo dobre właściwości wodoodporne i ochronę przed zabrudzeniami.