Skóra, a z nią włosy, stanowią pierwszą warstwę ochronną ciała – i to na nich najszybciej uwidaczniają się niekorzystne zmiany w organizmie.

Nowa nauka

Na przełomie XIX i XX wieku wzrosło zainteresowanie rozwojem włosów. Fryzjerzy i lekarze zaczęli poszukiwać wyjaśnień niektórych problemów włosów i skóry głowy. Około stu lat temu, bo w 1902 roku w Londynie powstał pierwszy Instytut Trychologii. Czym jest ta nauka?

To dziedzina sytuująca się na pograniczu medycyny estetycznej i dermatologii. Nie jest uznawana za samodzielną gałąź medycyny, ale specjaliści w zakresie trychologii często są lekarzami – na przykład dermatologami. Sama trychologia znaczy „nauka o włosach” – od greckiego trychos, czyli „włos”. Łącząc wiedzę z zakresu dermatologii oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, stara się pomóc tym osobom, które borykają się z problemami skóry głowy i włosów.

Choroby skóry głowy i wypadanie włosów

Przyczyny chorób skóry głowy i włosów są bardzo trudne do zdiagnozowania. Wypadanie włosów jest uwarunkowane przez tyle czynników, że znalezienie „winowajcy” tego stanu bywa uciążliwe. Łysienie może być spowodowane chorobami wewnętrznymi, długotrwałym stresem albo genetycznymi predyspozycjami danej osoby. Czasami zniszczone, łamliwe włosy to efekt zbyt intensywnych zabiegów mechanicznych, chemicznych czy termicznych – trzeba wówczas skutecznie odbudować właściwą strukturę włosa i przywrócić równowagę skóry głowy.

Sama skóra głowy może być zbyt sucha – wówczas pacjent skarży się na pieczenie, swędzenie. Bardzo dużym problemem jest atopowe bądź łojotokowe zapalenie skóry, które są niezwykle uciążliwe i niełatwo poddają się leczeniu. Regulacja wytwarzania odpowiedniej ilości sebum, które warunkuje odpowiedni stopień nawilżenia skalpu, to kwestia niezwykle istotna.

Problem z głowy

Dla osób, które próbowały już i naturalnych metod – rozmaitych płukanek, ziołowych wcierek, masek z jaj, szamponów z pokrzywy i wyciągów z rzepy – oraz odwiedziły wielu lekarzy, bezskutecznie, trychologia może stać się swoistym wybawieniem. Zastosowanie zaawansowanych technicznie urządzeń pozwala na skuteczną pracę nad poprawieniem stanu skóry głowy i włosów.

W tej domenie prym wiodą obecnie Włosi, przekazując fryzjerom urządzenie Trico Logica, które przy pomocy tlenu o stężeniu aż 95% (dla porównania – w powietrzu mamy tylko 21% tego gazu) aplikuje małe ilości preparatów przeznaczonych dla leczenia konkretnych problemów skóry lub włosów. Po zabiegu trychologicznym pacjent dostaje zestaw kosmetyków, których używa w domu. Wśród nich można znaleźć szampon oraz odżywkę do codziennego stosowania, które zapewniają codzienną pielęgnację włosów i skalpu. Ponadto są dodatkowe preparaty w sprayu, które można stosować bezpośrednio po umyciu włosów lub w dowolnej porze dnia, dla dodatkowego wzmocnienia włosów i poprawienia ich wyglądu. Wreszcie – zestaw ampułek, których specjalnie dobraną do danego problemu zawartość aplikuje się na włosy lub skórę trzy razy w tygodniu.

Trychologia nie jest jeszcze tak popularna w Polsce jak w innych europejskich krajach. Można liczyć na to – i życzyć tego sobie – że z czasem rozwiązanie te staną się ogólnodostępne. Efekty kuracji z wykorzystaniem rozwiązań proponowanych przez te metodę są długotrwałe – zwalczają nie sam objaw, ale przyczynę złego stanu włosów i skóry.

 

o autorze

Joanna Masłowska, dermatolog z zawodu, fryzjer z zamiłowania


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www