Czas działa na naszą niekorzyść. Włókna kolagenowe robią się coraz mniej elastyczne i wtedy właśnie zaczynają pojawiać się zmarszczki. Na krótką metę pomogą nam kosmetyki, jednak sposobem na długotrwałe efekty jest coraz bardziej popularny zabieg z zastosowaniem botoxu.

Botox to toksyna botulinowa wytwarzana przez bakterię jadu kiełbasianego. Jest powszechnie stosowana w medycynie, przede wszystkim w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Polpularność zaczął zdobywać w latach 80-tych ubiegłego stulecia, kiedy był stosowany do wygładznia zmarszczek. Obecnie jest to najpopularniejsza metoda wygładznia zmarszczek mimicznych. Zabieg wykorzystujący botox jest bezpieczny, prosty, a jego skuteczność w minimalizowaniu zmarszczek jest wspaniała. Pamiętajmy jednak o tym, że aby zabieg był bezpieczny zawsze powinien być przeprowadzany przez odpowiednio przygotowanego lekarza i w specjalistycznym gabinecie medycyny estetycznej.  Botox wstrzykiwany jest w niewielkich ilościach cieniutką igłą w mięśnie odpowiadające za pojawienie się zmarszek. Powoduje to rozluźnienie mięśni, a co istotne wstrzyknięty botox nie ma wpływu na funkcjonowanie otaczającej tkanki mięśniowej. Efektem jest redukcja zmarszczek, przywrócenie młodszego wyglądu i co ważne, nie następuje zmiana mimiki twarzy i jej naturalnego wyglądu. Botox najcześciej stosuje się do wygładzania zmarszczek poziomych na czole, zmarszczek wokół oczu, czy między brwiami, przeciwdziała także opadaniu kącików ust.

Zabieg przeprowadza się aplikując toksynę bezpośrednio w precyzyjnie określone miejsce. Dzięki temu zadziała tylko na te mięśnie, do których została wstrzyknięta. Ból przy zabiegu jest minimalny, dlatego też nie jest konieczne podawanie miejscowego znieczulenia. W miejscu wstrzyknięcia może powstać jedynie mały siniak, który jednak szybko zniknie po paru dniach.  Po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych zajęć. Należy jednak pamiętać, żeby nie pochylać sie gwałtownie, bo może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się botoxu w inne miejsca. Wstrzykiwanie botoxu nie ma skutków ubocznych, czasem możemy odczywać chwilowe bóle głowy. Zabieg trwa krótko, okóło 15 minut, zależy to od ilości wygładzanych zmarszczek. Dawka preparatu dobierana jest indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Pierwsze efekty pacjent zauważy po 2-3 dniach, natomiast najlepsze rezultaty widoczne są po około 2 tygodniach, ponieważ skóra wygładza się stopniowo. Efekty pierwszego zabiegu utrzymuja się 3-6 miesięcy. Zaleca się powtórzenie zabiegu. Drugi i kolejny zabieg pozwala na utrzymanie efektów nawet przez 9-12 miesięcy. Ważne jest to, że regularne stosowanie zastrzyków z botoxu sprawia, że określone partie mięśni twarzy nie są używane, a przez to nawet gdy botulina przestanie działać, efekt wygładzenia jest wciąż widoczny.

Kiedy zdecydować się na zabieg? To sprawa bardzo indywidulana. Zmarszczki mimicze pojawiają się w różnym wieku, nawet u młodych osobób o mocnej mimice twarzy. Najczęściej decydują się na niego kobiety powyżej 40. czy 50. roku życia, jednak należy pamiętać, że decyzja określona jest potrzebą pacjentki.

Dobrze wykonany zabieg z użyciem botoxu poprawi wygląd, a co najistotniejsze poprawi również nasze samopoczucie. Warto zatem wejść do gabinetu medycyny estetycznej i dopytać o wszystkie szczegóły, również o przeciwskazania do zabiegu. 

o autorze

Iza Walkiewicz – pasjonatka urody i zdrowego trybu życia – Zobacz – Botox Warszawa


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www